Quantcast
Channel: Kultura – Tacno.net
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2857

Šemsudin Gegić: U Sarajevu je vladala tišina svijeta

$
0
0

Foto: Facebook/Šemsudin Gegić

Piše: Leonardo Coen, novinar i književnik, osnivač čuvenih talijanskih  dnevnih novina La Repubblica. Preveo: Šemsudin Gegić

Papa zaziva mir u ime Uskrsa. Ruga mu se Putin, a s njim i ratnohuškački patrijarh Kiril, plus pravoslavni Uskrs dolazi za tjedan dana… Zapad, pogotovo Amerikanci i Britanci, povećavaju zalihe oružja jer znaju da su pregovori s Moskvom za sada također u zastoju; osim toga, Ukrajinci ne namjeravaju popustiti diktatu Kremlja i Rusima, nakon potonuća njihove krstarice Moskva, koji se žele osvetiti povećanjem intenziteta svojih napada i strateške kvalitete svojih ciljeva. Nažalost, povijest se ponavlja u svojim katastrofalnim privlačnostima. I tako se određeni duhovi probude uz huk topovske vatre i zvjerstva opsada. Odnosno, spektri sjećanja i traumatskih sjećanja.

Prije samo nekoliko sedmica bila je trideseta godišnjica opsade Sarajeva, koja je započela okupacijom aerodroma u noći između 4. i 5. aprila od strane srpskih milicija, a koja je trajala 1425 dana – najduže u savremenoj povijesti – i koštala života 11.541 stanovnika, od čega 1601 dijete (ne zaboravljamo više od 50 hiljada ozlijeđenih). Zastrašujuća, neizlječiva kolektivna trauma. Gotovo je očito usporediti zastrašujuću tragediju Sarajeva s kijevskom, emocionalni bumerang koji je ponovno otvorio bolne, duboke, neprihvatljive rane; i scenariji u kojima su udarni dahovi rata, nekažnjeni grijesi i nevinosti izdani užasom ispunili našu pozornicu bezveznim svjedocima, nesposobnima zaustaviti pokolj, pokolje, barbarstvo.

Ali postoji “ali”. Ono što se danas događa u opkoljenim gradovima Ukrajine razlikuje se od onoga što se dogodilo u Sarajevu. Kijev se, na primjer, mogao odbraniti: “Sarajevo je, s druge strane, bilo nenaoružano” – kaže Šemsudin Gegić (70) priznati (i nagrađivani, također u Italiji) dokumentarist i kultni redatelj ratnog kazališta u opkoljenom Sarajevu, “Zato što je to bila naša hitna potreba i duhovna hrana” – kao i bivši ratni reporter bosanskohercegovačke RTV kojoj je bio i programski direktor.

“Od samog početka Srbi su nas izolirali od ostatka svijeta, zauzeli aerodrom, zatvorili pristupne (i evakuacijske) rute, sustavno nas bombardirajući. U Kijevu je polovica stanovništva uspjela pobjeći. Upali smo u zamku, na milost i nemilost puškama i snajperistima koji su nas ubijali s brda koja su okupirali od ožujka. U Kijevu, srećom po one koji su ostali, eksplozija je bilo relativno malo, kod nas je bilo u prosjeku 329 bombi dnevno, nekad 3700… Srbi su nam oduzeli vodu, struju, plin. Nije bilo pametnih telefona, s kojima ste danas uvijek povezani s ostatkom svijeta. Nije bilo interneta. Zavladala je tišina svijeta: Srbi su odmah udarili u urede naše nacionalne radiotelevizije. Ako smo živi, to dugujemo međunarodnim misijama solidarnosti. Nitko nas nije naoružavao, jer je opsada bila neprobojna. Prvu zimu preživjeli smo posjekavši sva stabla dostupna u gradu.Tada su mnogi bili prisiljeni spaljivati knjige, koristiti sve što nije neophodno kao gorivo. Morali smo naučiti preživjeti, nastojati preživjeti, kako je napisala moja kćer Emina u svom romanu ‘Senzibilno crno’, a da se ne možemo odbraniti.”

Pomoć u hrani je bila oskudna, pijuckala se, nije bilo raskošnih supermarketa današnjice, poput onih koje su opljačkale ruske trupe u Ukrajini, a sarajevske su zalihe ubrzo ponestajale, “pa smo postali kreativni kuhari s začinskim biljem s polja i u loncima koje smo držali u kući, s koprivom… uzimali smo vodu iz bunara, nadajući se da nas neće pogoditi snajperisti”.

Računali su na pauze u smjenama, kasnije se doznalo da su čak imali i tarifu za svaku žrtvu, djeca su “vrijedila” hiljadu njemačkih maraka, trudnice nešto manje (700), žene 500, muškarci 300.

“Ako ništa drugo, pravi paralelizam koji treba postaviti nije u opsadi gradova, vojna praksa predaka, već u agresiji. Tada Slobodan Milošević, srbijanski predsjednik bivše Jugoslavije, nije tolerirao njen raspad, a prije svega naš referendum koji je odlučio o neovisnosti Bosne i Hercegovine. Sarajevo je bilo multietnički, multikulturalni, multireligijski grad. Živjeli smo zajedno, poštovali se, bilo je toliko mješovitih brakova. Zavarali smo se. Pogodak Miloševića i Radovana Karadžića, vođa bosanskih Srba, trebao je uništiti multinacionalnu i multikulturalnu kulturu. Dominiranje nad drugom državom, nad ljudima: pretvaranje građana nezavisne zemlje u mete. Za razliku od Ukrajinaca, mi smo bili podvrgnuti totalnom embargu, samo ublaženi noćnim krijumčarenjem i humanitarnom pomoći, koja je međutim došla s kapaljkom.

Danas svi šalju oružje Ukrajini. Nama niko nije slao. Tek kada smo uspjeli prokopati tunel koji je prolazio ispod aerodroma uspjeli smo natjerati mnogo ljudi da izbjegnu, odu po hranu i malo oružja, jer je tunel bio nizak i uzak. Putin radi isto što i Milošević i Karadžić. Kaže da je raspad Sovjetskog Saveza bio katastrofa. Ne tolerira da Ukrajina, bivša važna republika SSSR-a (kao i mi Bosna, bivši dio Jugoslavije), izabere put drugačiji od njegovog, koji je istinski neovisan i demokratski, čak i ako je njen put u početku bio zbrkan i buran. Počeo je tako što je potaknuo ljude koji govore ruski u Donbasu, vojno pomažući secesionistima. Kao i mi, budući da je osnova srpske ideologije bila da gdje god je srpska manjina, to je Srbija. Agresori guše slobodu, samoopredjeljenje. Moć agresije najveća je bolest čovječanstva.”

ilfattoquotidiano.it

The post Šemsudin Gegić: U Sarajevu je vladala tišina svijeta appeared first on Tacno.net.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2857